Sidst i november havde Ældresagen, Helsinge arrangeret julehyggedag i Noellers launch. Der blev serveret gløgg og æbleskiver, og der blev sunget julesange. Derudover var der arrangeret en lille historieleg, hvor medlemmerne optrådte. Alt sammen meget hyggeligt og sjovt. Vi havde en dejlig eftermiddag i godt selskab. I videoen nedenfor kan du se lidt video fra arrangementet. Jeg beklager, at billederne desværre blev lidt dårlige.
11 Billeder
I oktober 2019 var der arrangeret foredrag om ”Emma Gads takt og tone 100 år” v. Allan Høier. Det blev præsenteret som en cabaret forestilling, som lærte os bogen og mennesket bag at kende - på en humoristisk, musikalsk og litterært-underholdende måde. En dejlig oplevelse med god underholdning. I videosamlingen nederst på denne side kan du se lidt videoklip fra arrangementet.
11 Billeder
Den 26-8-19 var jeg på tur til Politimuseet og i Zoologisk have sammen med Helsinge pensionistforening. Vi fik en fantastisk guidet tur på museet. Mange af os kunne nok godt have brugt mere tid derinde. Efter museet kørte vi videre til Pilekroen på Frederiksberg, hvor vi fik en god frokost. Derefter gik turen videre til Zoologisk have, hvor vi fik tid på egen hånd.
46 Billeder
Den 9-5-19 var jeg på forårstur til Karrebæksminde, De Hvide Svaner og Gavnø med Helsinge pensionistforening. Dagen startede meget gråt med regn, men klarede heldigvis op i løbet af dagen således, at alt endte i fryd og gammen med fint vejr. Vi var ca. 100 deltagere, så 2 busser blev fyldt op. Vi kørte fra Helsinge til Karrebæksminde afbrudt af en ”strække-ben-pause” i Roskilde. Herfra kørte vi videre til Næstved, hvor vi gik ombord i turbåden M/S Friheden. Efter sejladsen gik vi i land på Enø, hvorfra vi kørte videre til restaurant De Hvide Svaner, hvor vi fik et lækkert velsmagende koldt bord. Efter frokosten kørte vi til Gavnø, hvor der var tid på egen hånd til at besøge slottet, kirken og den store park. Tulipanerne stod stadig i fuldt flor. - Fra Gavnø kørte vi atter mod Helsinge. Undervejs blev der atter tid til en lille pause med mulighed for en kaffetår inklusiv en lille bitter samt kager fra kagedåsen. Som sædvanlig en pragtfuld tur med mange gode oplevelser.
52 Billeder
Vi er 5 klassekammerater fra Det kgl. Opfostringshus, der har fundet sammen for at mødes jævnligt (ca. hver måned). Der er egentligt ikke noget formål andet end at hygge os sammen og dyrke lidt nostalgi fra skoletiden. Vi mødes forskellige steder og nyder en stille frokost, og som regel bliver der også tid til en lille gåtur i området. Ved dette møde var vi i Hellebæk ved Hammermøllen.
21 Billeder